17 Eylül 2014 Çarşamba Saat 07:30
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can'dan gazetemize özel röportaj
10 Ocak 2012 Salı Saat 18:28
Eğitimde özverili çalışmalar yaptık

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can:

Eğitimde özverili çalışmalar yaptık

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can. “Milli Eğitim Bakanlığımız, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimiz, Ümraniye’deki eğitim seviyesinin en üst düzeye çıkması için gerekli koşulları sağlamaya çalışıyor. Biz de Ümraniye Belediyesi olarak bu noktada üzerimize düşen sorumluluğu en iyi biçimde yerine getirmek için elimizden gelen hizmet, katkı ve destekleri sağlıyoruz” dedi.

3 Sizi tanıyabilir miyiz?

- 1953 Balıkesir doğumluyum. 1961'den bu yana Ümraniye'de ikamet ediyorum. Yedek subaylık sonrasında ticarete atıldım. Gençlik yıllarından itibaren aktif siyaset içinde yer aldım. Refah Partisi Ümraniye İlçe Başkanlığı ve İstanbul İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundum. Ak Parti İstanbul Teşkilatı'nda tanıtım ve medyayla ilişkilerden sorumlu kurucu il başkan yardımcısı olarak görev yaptım. Evli ve iki çocuk babasıyım.

3 İstanbul’un diğer ilçelerine göre Ümraniye’nin eğitim seviyesi ne durumda, bunun değerlendirmesini yapabilir misiniz?

- Ümraniye’miz İstanbul’un en büyük ilçelerinden biri. Nüfusu bugün birçok ilin nüfusundan daha kalabalık. Elbette bu nüfusun içerisinde ciddi bir öğrenci kesimi var. Milli Eğitim Bakanlığımız, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimiz, Ümraniye’deki eğitim seviyesinin en üst düzeye çıkması için gerekli koşulları sağlamaya çalışıyor. Biz de Ümraniye Belediyesi olarak bu noktada üzerimize düşen sorumluluğu en iyi biçimde yerine getirmek için elimizden gelen hizmet, katkı ve destekleri sağlıyoruz. 

3 Ümraniye’nin eğitim alanında sizin tespit ettiğiniz eksiklikler ve sorunlar nelerdir? Bu sorunları gidermek ya da mevcut yapıyı değiştirmek için düşündüğünüz plan ve projeleriniz var mı? Varsa nelerdir bizimle paylaşır mısınız?

- İfade ettiğim gibi, nüfusun kalabalık olması nedeniyle eğitim alanları ve bu alanlarda verilen eğitim kalitesinin büyük önemi var. Yavrularımızın eğitimlerini en iyi biçimde alabilmeleri, bu eğitim yuvalarının gerekli standart ve imkânlarda olması gerekir. Biz Ümraniye Belediyesi olarak bu noktada bugüne kadar çok önemli adımlar attık. Okulların yapımından boya badana yapımına, eğitim yardımlarından malzeme ve kırtasiye yardımına kadar birçok vesile ile ilçemizdeki eğitim faaliyetlerine katkılar sağladık. Öte yandan Bilgi Evlerimiz aracılığıyla çocuk ve gençlerimizin eğitimlerine ön ayak oluyoruz. Burada bilgisayar ve internet imkânlarını eğitmenler kontrolünde kullanan öğrenciler, hem derslerine çalışıyor hem de boş vakitlerinde buradaki aktivitelere katılıyorlar. Eğitim noktasında bugüne kadar özverili çalışmalar yaptık, imkânlarımız ölçüsünde eğitime destek olduk bundan sonra da aynı samimiyetle destek olmaya devam edeceğiz.

3 Ümraniye’de eğitim dışında ne gibi çalışmalarınız var?

- Bir yandan yürüttüğümüz klasik belediyecilik hizmetleriyle Ümraniye’nin çehresini değiştirirken öte yandan alanında rekor kabul edilen hizmetlere imza attık. Nikâh Sarayı, Aş Evi, Kültür Merkezleri, Bilgi Evleri, Sağlık Ocakları, Okullar, Asfalt Fabrikası gibi 120’nin üzerinde kalıcı eser kazandırdığımız Ümraniye’de, verdiğimiz ruhsat ve inşaat alanı rakamlarıyla Türkiye rekoru kırdık. 2 asfalt fabrikası aralıksız çalıştı. Yollar asfaltlandı, caddeler yenilendi, sokaklar pırıl pırıl temizlendi. Ümraniye’mizin dört bir yanı parklar ve yeşil alanlarla donattık. Klasik belediyecilik hizmetlerinde onlarca yılda yapılamayan hizmetleri 7,5 yıla sığdırdık. İş merkezleri buraya taşınmaya devam etti, bankalar ardı ardına yeni şubeler açtı. Sosyal belediyecilik hizmetlerinde örnek çalışmalara imza atarak bu alanda hayata geçirdiğimiz projelerle medyada geniş yer bulurken, akademik tezlere de konu olduk. Sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerini sergileyerek, kültürel ve sanatsal alanlarda gerçekleştirdiğimiz hizmetlerle Ümraniye’nin adını uluslar arası platforma taşıdık. 7,5 yılda yapılan dev hizmetlerle kabuk değiştiren Ümraniye’miz, değişen vizyonu ve gelişen sosyo-kültürel yapısıyla İstanbul’un yeni cazibe merkezi haline geldi.

3 Yakın gelecekte nasıl bir Ümraniye hayal ediyorsunuz?

- Ümraniye’mizin gelecekte bugün bulunduğu noktadan çok daha ileri noktalara geleceğine inanıyorum.

3 Gazetemiz İstanbul’un bütün okullarına dağıtılıyor, okulların tanıtımını yapıyor ve onların sorunlarına tercüman oluyoruz. Gazetemizi Belediyeler, Kaymakamlıklar, Milli Eğitim Müdürlükleri  dahil birçok kuruma gönderiyoruz.. Her sayı ilçe Mili Eğitim Müdürü, Belediye  Başkanı, Kaymakam ile röportaj yapıyoruz.. Gazetemiz hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Gazeteniz eğitim gibi hassas bir alanda nitelikli bir yayın yapmaya çalışıyor. Bu noktada tüm ekininizi tebrik ediyor, çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.

3 Zaman ayırdığınız için bizde teşekkür eder başarılarınızın devamını dileriz.

Ben teşekkür ederim.

Bu haber 1178 defa okundu.
 
lütfi yenidünya
eğitimde özveri
Eğitimde özverili çalışmak, birkaç okula boya badana ve kırtasiye yardımı ile olmaz. Arsa üretip yeni okullar yapmakla olur. Sayın Başkan 8 yıldır kaç tane arsa kazandırmış ve okul yaptırmıştır. Ümraniyede sınıflar çok kalabalık ama görevi olmadığı gerekçesi ile Belediyenin umurunda bile değil.
Velilerden toplanan aidatlar olmasa okulları pislik götürüyor. Belediyeler afişlere ve reklamlara harcadığı parayı okullara harcasalar, daha çok takdir alırlar ve prim yaparlar. Acizane tavsiyemdir.
22 Nisan 2012 Pazar Saat 12:59
HASAN BASRİ YAZICI Üsk. Şube Müdürü
Mutlu bir aile öyküsü
S.ERDOĞAN Beykoz Kaymakamı
Denetimsiz, sağlıksız gıdalar-5
Prof.Dr. NESRİN EMEKLİ
Ünlü bir Türk düşünürü
A.ERDOĞAN Mehmet Emin Saraç Müdürü
İstanbul’u yaşamak
HALİL ÖNGE Üsk. Kısıklı Müdürü
Dilim dilim oldu dilim
YUNUS OZAN Mehmet Niyazi Altuğ Md. Yrd.
Ramazan
ABDULBAKİ MURAT Okul Müdürü
Sanal alem
MEHMET YEŞİLKAYA Okul Müdürü
Türkiye’de sendikalı olmak
MUSTAFA KIZILAY Sınıf Öğretmeni
Zamanın Ruhu…
H.GAMZE KARSLI Diyetisyen
Henüz Yazı Eklenmemiş
MUHSİN DURUCAN Eğitimci-Yazar
Özlem
Aydın Koç Eğitim Müfettişi
Zeytindağı Bizim imparatorluk (1)
BAHRİ BÜKE Cumhuriyet İÖ. Md. Yrd.
Kömür mü, ömür mü?
ERHAN SARICA Kaya Sebati Tuncer Müdür Yrd.
Mobbing nedir?
A.KEMAL SUBAŞI Kısıklı İ.O. Md. Yrd.
Çocuklarımız nerelerden eğitim alıyor?
CANAN YILDIZ Sultangazi İ.O. Anaokulu Öğrt.
PLEVNE LİSESİ’nde muhteşem pilav günü
SİTE ANKET
Çalışmalarımızı Nasıl Buluyor sunuz?
Çok İyi
İyi
Orta
Kötü
Çok Kötü